Ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović danas je na press konferenciji Nacionalnog stožera CZ izvijestio da su propisane odluke za okupljanja više od 50 osoba, a donesena je i obveza nošenja zaštitnih maski u zatvorenim prostorima.
Božinović je istaknuo da su donesene i posebne preporuke za okupljanja na kojima se očekuje više od 50 ljudi. Ove preporuke odnose se na profesionalne umjetničke izvedbe i programe, amaterske kulturno-umjetničke izvedbe i programe, kino-projekcije, sportska natjecanja, okupljanja tijekom svadbi, pogreba, posljednjih ispraćaja i polaganja urni, vjerske obrede te izložbe u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima.
Organizatori tih okupljanja su obvezni najkasnije pet dana prije planiranog okupljanja putem elektroničke pošte županijskog centra 112 zatražiti suglasnost od nadležnog županijskog Stožera civilne zaštite – kazao je ministar Božinović i dodao da stožer treba donijeti odluku sukladno trenutnoj epidemiološkoj situaciji u roku 48 sati. Kako bi se spriječilo širenje zaraze, napomenuo je, određena je i obveza nošenja maski u zatvorenim prostorima gdje ljudi dolaze u međusobne kontakte, a nije moguće održati fizički razmak od najmanje dva metra. Maske moraju nositi zaposlenici zdravstvenih ustanova i osobe koje dolaze u posjet pacijentima, zaposlenici ustanova socijalne skrbi koje pružaju usluge smještaja i posjetitelji korisnicima, vozači i ostali zaposlenici u sredstvima javnog prometa i putnici u javnom prometu. Maske trebaju nositi zaposlenici u trgovačkoj djelatnosti i kupci za vrijeme boravka u prodavaonicama, zaposlenici u ugostiteljskoj djelatnosti koji dolaze u kontakt s gostima ili sudjeluju u posluživanju ili pripremi jela, pića i napitaka, gosti u ugostiteljskim objektima, osim dok sjede na svojim mjestima i konzumiraju hranu, piće ili napitke i sl. Ministar Božinović je zaključio da Stožer smatra da je ovim dvjema odlukama, mogue spriječiti širenje infekcije s osobe na osobu. Njima se – istaknuo je – postiže i drugi važan cilj – a to je zatvaranje bilo koje ekonomske djelatnosti ili socijalne aktivnosti.
foto arhiva RN

