Stanje šumskih površina u Republici Hrvatskoj mnogo je bolje nego u velikom dijelu svijeta jer prema Eurostatu – statističkom uredu Europske Unije, pošumljenost je u Hrvatskoj od 1990. godine porasla za 17%, dok je u svijetu smanjena za 3,1%. Tako je prošle godine na inicijativu građana i uz pomoć i podršku Hrvatskih šuma d.o.o. uspješno provedena akcija sadnje „Posadi drvo ne budi panj“. Želja je Hrvatskih šuma da suradnja s građanstvom postane tradicionalna, pa će svake godine ponuditi dva termina za zajedničko pošumljavanje. Ove godine prvi termin bit će vezan za Svjetski dan šuma, dakle oko 21. 3. 2020.
Do kraja ovog stoljeća moglo bi nestati pola pješčanih plaža u svijetu. Razlog je porast razine mora i druge posljedice klimatskih promjena, a najpogođenije bi mogle biti plaže na obalama Australije, Kanade, Čilea, Meksika, Kine i SAD-a, objavili su znanstvenici koji procijenjuju da bi veliki dijelovi plaža u gusto naseljenim područjima mogli nestati. Osim što predstavljaju izvor prihoda, pješčane obale igraju i ključnu ulogu u očuvanju okoliša jer su upravo takve plaže staništa za velik broj životinjskih vrsta. Osim toga štite obale od djelovanja oluja pa bi bez pješčanih plaža drugi dijelovi okoliša mogli biti pogođeni djelovanjem valova i nadiranjem slane vode. Kako piše u časopisu Nature Climate Change, znanstvenici su procijenili da će do 2050. biti izguljeno od 13,6 posto do 15,2 posto svih plaža, što odgovara gubitku pješčanih plaža u duljini od 36.097 do 40.511 km.
Braća Boljar iz Duge Rese napravila su originalan proizvod – ekološku tenisicu. Napravili su obuću koja je 97 posto sastavljena od prirodnih materijala: đon je 100 posto prirodni kaučuk, što se razlikuje od drugih koji su od sintetičke gume, izvana je od vune, iznutra od konoplje, uložak je ergonomski od pluta. Deset biljaka nalazi se u ovoj tenisici, a razvijali su je gotovo šest godina. Mislili su i o najsitnijim detaljima. Materijale nabavljaju svuda po svijetu, ali tenisice se ručno šivaju u Hrvatskoj. Na platformi Kickstart braća Boljar pokrenula su kampanju za nastavak proizvodnje. Vjeruju da je u svijetu sve više onih koji će prepoznati njihovu želju da žive zeleno, a da je tako pokazuje i prvi dan startup kampanje – u samo dva sata prikupili su 20.000 dolara.
Mnogi dijelovi svijeta u narednim mjesecima mogu očekivati iznadprosječne temperature, čak i bez pojave El Niña koja inače potiče zatopljenje, priopćila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija. Objavila je svoje najnovije ažurirano predviđanje o pojavi El Niña, prirodnom fenomenu u ekvatorijalnom Tihom oceanu povezanom s obilnim kišama, poplavama, sušom i drugim ekstremnim vremenskim uvjetima. Kako stoji u priopćenju, upravo je zabilježen najtopliji siječanj u povijesti mjerenja.
(izvori: ekovijesnik.hr/hrt.hr/fb hrvatskešume)
foto:arhiva RNa