Učenici OŠ kralja Tomislava Našice i OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac vratili se iz Slovačke

Facebook
Twitter
Pinterest

Dvadeset učenika iz OŠ kralja Tomislava Našice i OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac boravili su deset dana u Školi u prirodi u slovačkom turističkom središtu Donovaly. Škola u prirodi je bila namijenjena učenicima koji uče slovački jezik i kulturu u osnovnim školama u RH u organizaciji Ministarstva školstva, znanosti, istraživanja u sporta u Slovačkoj Republici u suradnji s Metodičkim centrom Univerziteta Mateja Bela u Banskoj Bystrici, a uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Koordinator za sve radnje vezane za ovaj oblik obrazovanja slovačke nacionalne manjine bio je Slovački centar za kulturu u dogovoru sa školama sudionicama.

U ovoj Ljetnoj školi sudjelovali su i učenici iz Lipovljana, Banove Jaruge, Nove Bukovice, Iloka, Jurjevca i Josipovca Punitovačkoga, ukupno 42 učenika iz Hrvatske s učiteljicama Majom Kanđera, Boženom Dasović, Jelenom Dejanović i Anom Marošević. Družili su se s  vršnjacima i sudionicima iz Poljske, s kojima su ispunjavali razne edukativne zadatke te igrali različite sportske igre u natjecateljskim timovima.

Osnovna je pedagoška koncepcija Ljetne škole bila upotreba alternativnih elemenata u učenju slovačkog jezika, poticanje interakcije među djecom iz raznih sredina i različitih dobnih skupina te poticanje komunikacije na slovačkom materinjem jeziku. Dio obrazovnog programa ove škole bili su i edukativni izleti u obližnja mjesta, u glavni grad Središnje Slovačke Bansku Bystricu, u seoski muzej Kalište, posjeta starog Oravskog dvorca iz 13. stoljeća, obilazak rudarskog naselja Špania dolina, razgledavanje Slanickog otoka i dr.

S kreativnim radionicama, različitim sportskim, glazbenim i scenskim aktivnostima djeca su usavršavala svoje znanje slovačkog jezika u kulture, koje su popratili sa svakidašnjim dječjim zapisnikom. Školu u prirodi vodilo je stručno pedagoško osoblje, odgojitelji, učitelji i djelatnici UMB u Banskoj Bystrici pod vodstvom PhDr. Zuzane Drugove, Mgr. Jana Hrťana, PhD. i Mgr. Jane Raffay, PhD. koje je stavilo naglasak na učenje jezika kroz igru, pjesmu i glumu.

Dan prije povratka kući, učenici iz Hrvatske priredili su program kojim su predstavili svoju zemlju svim sudionicima ove ljetne Škole u prirodi. Učenici iz Hrvatske otpjevali su i otplesali hrvatsku narodnu pjesmu Tekla voda Karašica, predstavili hrvatski instrument tamburicu, recitirali i pjevali slovačke recitacije i pjesme, otpjevali atraktivnu navijačku pjesmu Igraj moja Hrvatska i dr. Kao i svake godine u Školi u prirodi pa tako i ove, rastanak s novim prijateljima bio je vrlo emotivan, ali pun nade u ponovno zajedničko druženje na nekom sličnom obliku usavršavanja svoga znanja o slovačkom jeziku i kulturi.

izvor: prof. Ana Marošević

Čestitke slušatelja

Vjenčanja i godišnjice braka, rođendani i imendani prigodne su u kojima svojim najmilijima možete uputiti čestitku u emisiji „Čestitke slušatelja”.
„Čestitke slušatelja” u programu Radija Našice emitiramo četvrtkom i petkom u 17, a nedjeljom u 14 sati. Cijena čestitke je 15 kuna, mladencima darujemo snimku emitiranih čestitki.
Vidi više !

POSLJEDNJE OBJAVE

error: Sadržaj je zaštićen! Autorsko pravo radija Našice

Jezični savjetnik

prof. Marija Pepelko

Imate li jezičnih pitanja, možete ih postaviti putem našeg obrasca.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_03.mp3"]

03.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_10.mp3"]

10.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_17.mp3"]

17.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_24.mp3"]

24.02.2021.

Logo-RN-white

Postavite upit