Riječ je o ukrašavanju zidova posebnom tehnikom, odnosno papirnatim predlošcima ili valjcima. Ova tradicija danas se još zadržala u nekim ruralnim sredinama u kojima ju radi manji broj starijih žena.
Terenskim istraživanjem ove tehnike oslikavanja zidova bavila se Tünde Šipoš Živić, kustosica etnografskog odjela Muzeja Slavonije koju je istraživanje dovelo i u mjesta naseljena Slovacima. U istraživanju, koje je provedeno od 2021. do 2023. godine, pomogao joj je Slovački centar za kulturu Našice, a u njemu su sudjelovale kazivačice Ana Fabry iz Iloka, Jozefina Hanižjar iz Markovca Našičkog, Marija Krošlak iz Radoša, Katica Kuric iz Josipovca Punitovačkog, Vera Majdiš iz Jurjevca Punitovačkog te Marija Marenjak i Katica Topolovec iz Jelisavca.
Ovom tehnikom bavile su se isključivo žene, a o samom načinu rada i pripremama za ličenje zidova nazočnima je nešto više rekla Ana Fabry iz Iloka koja je godinama molovala zidove kuća u svom mjestu. Uz ovu izložbu u podrumskom prostoru Centra postavljena je i izložba slika inspiriranih molovanjem autorice apsolventice likovne akademije u Bratislavi Kristine Hrubikove.
Izložbu je otvorila veleposlanica Republike Slovačke u RH Hana Kováčová, a uz nju nazočili su joj predsjednik Saveza Slovaka u RH Mirko Vavra, dopredsjednik Saveza Slovaka Aleksandar Knapček, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Krešimir Kašuba, predstavnik makedonske nacionalne manjine u Osječko-baranjskoj županiji Dragoljub Siljanoski i predsjednica Vijeća slovačke nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Ana Kanđera-Legčević te predstavnici Matica slovačkih iz Jelisavca, Josipovca Punitovačkog, Jurjevca Punitovačkog, Osijeka, Zokovog Gaja, Iloka i Radoša.
Unatoč mišljenju kako je molovanje bilo rasprostranjeno isključivo u ruralnim sredinama, istraživanja su pokazala kako je bilo prisutno i u gradovima i to ne samo u obiteljskim domovima nego i u javnim prostorima. Kako je rekla kustosica etnografskog odjela Muzeja Slavonije Tünde Šipoš Živić, u tijeku je prijava umijeća molovanja Ministarstvu kulture i medija kao nematerijalnog kulturnog dobra panonskog područja. Prikupljena građa postavljena je u dvije izložbe – u Muzeju Slavonije obuhvaćena je čitava Slavonija, a na danas otvorenoj izložbi u Našicama obuhvaćena su mjesta sa slovačkim stanovništvom.
U glazbenom dijelu nastupile su članice Matice slovačke iz Jurjevca Punitovačkog.
Tomislava Justić