HomeVijestiRegijaU Kulturnom centru Osijek obilježen Dan neovisnosti Ukrajine

U Kulturnom centru Osijek obilježen Dan neovisnosti Ukrajine

U Kulturnom centru Osijek danas je obilježen Dan neovisnosti Ukrajine. Obilježavanje je, zajedno s raseljenim osobama iz Ukrajine smještenim u Osijeku, organizirao Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.  Svečanosti je bilo nazočno 30-ak raseljenih osoba iz Ukrajine, uglavnom žena s djecom, a nacionalni praznik čestitali su im predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Hrvatske Tomislav Ramljak, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović i voditeljica Službe za prevenciju i pripravnost Područnog ureda civilne zaštite Osijek Silvana Pirić.

Voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu  djecu Tomislav Ramljak rekao je kako se Centar uključio u pomoć osobama iz Ukrajine, a današnje obilježavanje organizirano je u sklopu Akcijskog plana “Slavonsko srce za obitelji Ukrajine”. Kako je podsjetio Tomislav Ramljak, u sklopu Akcijskog plana otvoreni su Info centar i Dnevni centar kroz koje su do sada prošle 1.632 raseljene osobe:

Pokrenuli smo i Dječji kutak koji bilježi 1.032 posjeta djece, gdje se čuvalo djecu dok su roditelji vadili međunarodne iskaznice i obavljali druge poslove. U Osijeku i Belišću smo pokrenuli i učenje hrvatskog jezika kao dio integracije i kulturološke prilagodbe, u koji se uključilo 157 osoba. Puno je aktivnosti, puno se i još uvijek svakodnevno radi – kazao je Ramljak. 

Predsjednica Skupštine Osječko baranjske županije Ivana Bagarić rekla je kako je Osječko baranjska županija kao pokretač Akcijskog plana, uključena u njega otpočetka,  te da kroz njega nizom aktivnosti  svim osobama raseljenim iz Ukrajine želi pomoći u integraciji u društvo:

– Želimo im pružiti sigurnost, potrebnu psihosocijalnu i pravnu pomoć kako bi ostvarili zdravstveno i mirovinskog osiguranje, kao i druga prava koja im pripadaju. Prije svega mislimo na žene i djecu, na mlade obitelji koje želimo uključiti u sve sfere našeg sustava, od škola i vrtića do udruge. Želimo im pomoći da se ovdje osjećaju dobro jer i sami znamo kako je nama bilo 1991. godine – rekla je Ivana Bagarić.

Preko 900 osoba raseljenih iz Ukrajine do sada je boravilo na području naše županije, a trenutno ih je 489, od čega 207 djece.

Tomislava Justić /Izvor: OBŽ

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Najčitanije

Recent Comments