Povodom obilježavanja Svjetskog dana poezije Gradska knjižnica Našice danas je organizirala predstavljanje knjige Paule Rem „Kad se večernje sjene izdulje“ i Gorana Rema „Malo prije svega odavno smo“.
Predstavljajući osječke autore, dobrodošlicu brojnim sugrađanima poželjela je ravnateljica Gradske knjižnice Našice Marija Buha. Istaknuvši kako se poezija u današnjem svijetu sve manje čita, večerašnje predstavljanje u suorganizaciji sa Srednjom školom Isidora Kršnjavoga, imalo je za cilj potaknuti mlade na dolazak u knjižnicu kroz kazivanje poezije suvremene tematike i modernosti. Otac i kći Rem, oboje sveučilišni profesori, pred punom višenamjenskom dvoranom knjižnice predstavili su svoje posljednje naslove, dugogodišnji rad, ali i zajedničke književne uspjehe.
Tri generacije književnika obitelji Rem
Paula Rem, najmlađa hrvatska autorica koja je prvi roman objavila s 13 godina, diplomirala je komunikologiju i hebrejski jezik, a ljubav prema jeziku, riječima i pisanju pretočila je u nekoliko izdanja:
“Kad se večernje sjene izdulje je roman koji govori o dobu kada korporacije vladaju svijetom, što vidimo da se i dogodilo, svakim danom sve više. Roman to prikazuje na dodatno izkarikiran način, tu vladavinu korporacija kroz jednu postapokaliptičnu budućnost u kojoj se zbog aktivnosti tih korporacija čitav svijet uništi, a potom se izgrađuje. Kao najveća inspiracija poslužile su brojne serije i filmovi po kojima poglavlja knjige i dobivaju nazive, a upravo ovim romanom ulazim u neku novu fazu pisanja”– istaknula je Paula.
Igranjem riječi i neobičnim prikazom privatnosti Goran Rem osvojio je publiku naslovom Malo prije svega odavno smo“, njegovom jedanaestom zbirkom poetskih tekstova. Cijeli roman podsjetnik je na dominantna poetička stremljenja južnoslavenskog pjesništva osamdesetih godina prošlog stoljeća:
“Naziv ove zbirke potekao je iz stiha jedne prijašnje knjige gdje sam započeo problematizirati esenciju privatnosti u lirskoj pjesmi. Cilj nije bio stvoriti autobiografiju, već apstraktni dio privatnosti – privatno i konkretno pretočiti u apstraktan rječnik ritma, pokreta, glazbe, a ne opisivanja. Ne poznajem nikoga iz svoje generacije tko je pisao u trenutku inspiracije i ponoćnog nadahnuća, svi mi pišemo zbog puno čitanja i puno odgovora na čitanje, slušanje, gledanje filmova, likovnosti, a onda naša književnost odgovara na takvu komunikaciju “- naglasio je Rem.
Zaljubljenik u glazbu predstavljanje knjige upotpunio glazbenim nastupom
O životu književnika, spisateljskim korijenima koji su već generacijama u obitelji i trenutnim društvenim prilikama razgovarali su u opuštenoj atmosferi koju su dodatno obogatile anegdote o zajedničkom stvaralaštvu. U mnogobrojnoj publici pronašli su se i srednjoškolci kojima su posebno približili političke teme, ali i naglasili važnost kvalitetnog obrazovanja kroz hrvatski jezik. Kako je Paula istaknula, u današnjem „dosadnom“ svijetu, književnost treba preispitivati i tražiti nove mogućnosti kroz nju, a samim time i stvarati djela kojima se odmičemo od iste stvarnosti.
U skladu s tematikom poezije prof. Rema poseban gost bila je grupa Portman, čiji je nastup izlaskom iz uobičajenih okvira, imao za cilj privući nove korisnike i potaknuti mlađe generacije na boravak u knjižnici.
U nastavku večeri organizirano je potpisivanje knjiga uz posvetu i ugodno druženje s autorima.
Galeriju fotografija možete pogledati na poveznici.
tekst i foto: Božica Bjelokapić