Srednja škola Isidora Kršnjavoga 7 godinu zaredom „Hodom za Vukovar” uključuje se u obilježavanje 18. studenog – Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
I ove godine, nakon odavanja počasti kod spomen-obilježjem Uskrsla Hrvatska, 17. studenog našički srednjoškolci krenut će autobusima za Osijek odakle će, zajedno s učenicima osječkih škola, pješice krenuti za Vukovar. U našičkoj Srednjoj školi “Hod za Vukovar” organizira prof. Slađana Mihalj koja je rekal kako se divi djeci koja ostavljaju svoje mobitele i društvene mreže i osjete u sebi volju i ponos prijeći put dug 42 km. Dok je tih mladih ljudi Hrvatska se ne mora brinuti za svoju budućnost, rekla je prof. Mihalj i dodala kako je cilj projekta povezivanje mladih i odavanje počasti žrtvama Domovinskog rata:
– Na ovaj način suosjećaju s vukovarskom tragedijom i zahvaljuju za to sveto tlo. Bez obzira na vremenske prilike oni ide, interes djece se iz godine u godinu sve više povećava. Prve godine odazvalo se 15-toro učenika, dok je primjerice prošle godine u Vukovar išlo 95-toro učenika. Pitam se zašto nas se više ne uključi i da im podršku. Toj je najosjetljivija kategorija, djeca koja nisu proživjela rat, ne znaju što znači kada nema struje, ne znaju za granate, ali to su djeca koja osjećaju bol i tugu i taj dan kada pogledaju sva ta groblja puna križeva vraćaju se kući kao moralno pozitivnije osobe. – rekla je prof. Mihalj.
Tim povodom u višenamjenskoj dvorani škole danas je, kao priprema za ovogodišnji Hod, za obje smjene održano uvodno predavanje pod nazivom „Sjećanje na žrtve Vukovara”. Gošća na predavanju bila je Maja Weber koja je kao desetogodišnjakinja napustila Vukovar, a danas je učenicima ukratko iznijela svoje svjedočanstvo o tim danima kojih se živo sjeća:
– Kroz ratna zbivanja i sve ono ružno što se dogodilo prolazila sam sa svojom obitelji. Sjećam se jako puno stvari, sama sebi sam obećala da ću neke od njih zapamtiti, no ono što vam ostane u sjećanju je to prekinuto djetinjstvo i dugi dani u podrumu. Ono što budi sreću je što su svi bliži članovi obitelji preživjeli, a u sjećanju je ipak najviše ostao izlazak iz grada koji je bio potpuno uništen. Jako je lijepo vidjeti da djecu to zanima. Smatram svojom dužnosti približiti im ovu temu i pričati o tome. Trudim se kod njih probuditi empatiju koje danas u svijetu nedostaje jer trud je nešto što treba uložiti u svaki dio našeg života, a što se Vukovara tiče, treba i dalje držati sjećanje i poštovanje prema onima koji više nisu s nama. – rekla je Weber i dodala kako državne institucije moraju nastojati naći ljude koji se još uvijek vode kao nestali.
Predavanju je bio nazočan i gradonačelnik Krešimir Kašuba koji se na početku kratko obratio učenicima:
– Imao sam priliku pozdraviti učenice i učenike i zahvaliti im na interesu jer ovo su jako bitni datumi za Republiku Hrvatsku. Kada je u pitanju Grad Našice posebno ističem 27. rujna jer se tada preko 100 dragovoljaca javilo za odlazak u obranu Vukovara. Njih 67 otišlo je u Vukovar, a 18 ih se nikada nije vratilo. Sretni smo što je ipak dio njih još uvijek s nama i što okupljeni u Udrugu vukovarskih veterana promiču istinu o Domovinskom ratu – rekao je gradonačelnik Kašuba.