HomeVijestiRegijaOkruglim stolom obilježen Dan obitelji

Okruglim stolom obilježen Dan obitelji

Povodom Svjetskog dana obitelji, u Osijeku je održan okrugli stol „Psihosocijalni aspekti suvremenog roditeljstva”.

Okupio je učitelje, stručne suradnike u odgojno-obrazovnim ustanovama, psihologe, psihoterapeute, socijalne radnike i druge stručnjake pomagačkih struka.

“Savjet – program podrške žrtvama nasilja u obitelji”

Skup je organizirao Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, uz podršku Pravobraniteljice za djecu.

Održan je u sklopu projekta „SAVJET – program podrške žrtvama nasilja u obitelji”, koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Pokroviteljstvo događaju dao je i Peugeot Hrvatska u sklopu inicijative Lavlje srce za djecu Hrvatske.

Posvećen rastućim psihosocijalnim izazovima

Ova iznimno važna tema postaje još važnija kada imamo priliku čuti samu djecu. Njihov glas daje smisao i težinu svemu o čemu danas govorimo. – poručio je Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Ponosni smo na partnerstvo s Centrom i inicijativu Lavlje srce za djecu Hrvatske. Podrška skrbi za djecu i obitelji za nas nije samo društvena odgovornost, već iskreno ispunjenje. – rekao je Dragutin Gotal, direktor Peugeot Hrvatska.

Okrugli stol bio je posvećen rastućim psihosocijalnim izazovima s kojima se suvremene obitelji svakodnevno suočavaju.

Riječ je o iscrpljenosti i preopterećenosti roditelja, odgojem u digitalnom okruženju, promjenama u obiteljskim strukturama te složenim situacijama u kojima djeca iskazuju teškoće u ponašanju i emocionalnom funkcioniranju.

Digitalno okruženje – novi izazovi

Kroz podršku roditeljstvu izravno smanjujemo rizike za djecu i osnažujemo zaštitu dječjih prava. No za to je ključna međuresorna suradnja i povezivanje stručnjaka različitih sustava. – poručila je Tatjana Katkić Stanić, pravobraniteljica za djecu.

Integraciju programa Triple P – Positive Parenting Program s iskustvima stečenim kroz dugogodišnji rad na području digitalne dobrobiti djece i mladih predstavio je Ivan Ćaleta, voditelj Centra za sigurniji Internet.

Digitalno okruženje donosi nove izazove u radu s obiteljima koji zahtijevaju nadogradnju postojećih intervencijskih pristupa. Ne možemo primjenjivati metode iz doba prije ekrana i očekivati iste rezultate. – naglasio je Ćaleta.

Burnout sindrom

Psihologinja i psihoterapeutkinja Iva Mikulić obradila je sve prisutniju temu roditeljskog burnout sindroma. Pojasnila je da dugotrajni stres dovodi do stanja u kojemu organizam „stavlja na pauzu” sve funkcije koje nisu potrebne za puko preživljavanje.

Posebnu pozornost sudionika privukao je panel „Što nam poručuju djeca?”.  Moderirala ga je Ana Budimir, socijalna radnica i edukantica dječje i adolescentne integrativne psihoterapije. Na njemu su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola donoseći vlastita iskustva i autentičan glas mladih.

Dijete u sustavu intervencija

Psihologinja i odgajateljica Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Marijana Hinek, govorila je o onome o čemu se rijetko govori. Radi se o tome kako roditelji proživljavaju cijeli proces kada im se dijete nađe u sustavu intervencija. Predstavila je rezultate refleksivnog upitnika provedenog s roditeljima te otvorila prostor za razumijevanje otpora i nepovjerenja u suradnji.
Otpor roditelja nije prepreka. To je pokušaj nošenja s dugotrajnim stresom, osjećajem nemoći i nerazumijevanja, i na nama je da to prepoznamo. – poručila je Hinek.

Novi izazovi traže suradnju 

Suvremeno roditeljstvo donosi nove izazove koji zahtijevaju zajednički odgovor svih stručnjaka koji u svom radu susreću djecu i obitelji.

Ovaj okrugli stol potvrdio je da interdisciplinarna suradnja i otvoreni dijalog, uključujući glasove same djece, nisu luksuz nego nužnost.

Izvor: CNZD

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Najčitanije

Recent Comments