U prostoru za druženje i društvene igre „Pustinja” održano je izuzetno zanimljivo i aktualno predavanje pod nazivom „Od skrolanja do stvaranja”. Tema je pogodila samu srž problema današnjice, u kojoj digitalni sadržaji neumoljivo preuzimaju svakodnevicu djece i mladih.
Predavačica Krunoslava Duka, učiteljica razredne nastave i edukacijska rehabilitatorica u Osnovnoj školi Ladimirevci. Tamo već 15 godina radi u posebnom odjelu za učenike s teškoćama u razvoju. Doktorandica je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, gdje se nekako spontano razvilo i to da se znanstveno usmjerila na učenike s problemima ponašanja.
Alfa generacija u digitalnom okruženju
Krunoslava Duka je na samom početku istaknula kako su izazovi višestruki, a naša djeca izravna posljedica našeg odgoja. Posebno se osvrnula na utjecaj tehnološkog napretka na razvoj takozvane Alfa generacije, odnosno djece koja su u potpunosti odrasla u digitaliziranom svijetu. Njihov se život drastično razlikuje od života starijih generacija. Ponajviše se to očituje u gubitku prostora za slobodnu igru. Zbog sigurnosnih rizika i gustoće prometa u gradovima djeci je oduzet vanjski prostor. Taj se negativan trend sve više širi i na seoske sredine. Umjesto u vanjskom svijetu, djeca svoje stvarno vrijeme provode pred ekranima. To dovodi do vidljivih promjena u njihovom funkcioniranju. Ono što je prije petnaest godina bio izuzetak, danas je učestala pojava. Tako u gotovo svakom razrednom odjelu ima nekoliko djece s govorno-jezičnim teškoćama, poteškoćama u razumijevanju i kognitivnom razvoju.
Izazovi u razvoju i potraga za ravnotežom
Uz kognitivne izazove, ovu generaciju opisuje i drastično drugačije emocionalno funkcioniranje. To pred roditelje stavlja ozbiljne prepreke kada je potrebna intervencija. Zbog toga je glavna nit vodilja ovog izlaganja bila vraćanje ravnoteže. Duka je zaključila kako se digitalni svijet djeci više ne može niti treba potpuno oduzeti. Međutim, s obzirom na to da su izgubili mogućnost spontanog istraživanja prirode i okoline, odrasli im moraju ponuditi kvalitetne zamjenske sadržaje u stvarnom svijetu. Ti sadržaji trebali bi odgovarati njihovim temeljnim razvojnim potrebama. Cilj predavanja stoga nije bio zagovaranje potpune zabrane tehnologije. Naprotiv, naglasak je bio na pronalaženju zdrave ravnoteže i učenja djece kako da ekrane koriste kao alate za izražavanje vlastite kreativnosti, umjesto za besciljno pregledavanje sadržaja.
Smjernice za roditelje i poticanje kreativnosti
Organizator predavanja Mario Breskovac naglasio je kako je ključni cilj ovog predavanja bio pokretanje dijaloga o izazovima suvremenog roditeljstva. Istaknuo je da tema nastoji educirati javnost o važnosti stavljanja mobitela u drugi plan kako bi se u prvi plan gurnula kreativnost mladih, ponudivši pritom jasne smjernice kako se takav preokret može uspješno realizirati u svakodnevnom životu.
Tomislava Justić

