Obilježena 33. godišnjica odlaska dragovoljaca u obranu Vukovara

Facebook
Twitter
Pinterest

Povodom 33. obljetnice odlaska 67 naših dragovoljaca u obranu grada Vukovara, na spomen-obilježju Uskrsla Hrvatska danas su preživjeli branitelji Vukovara – članovi Udruge vukovarskih veterana Našice položili vijence i upalili svijeće.

Počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima odali su članovi Udruge vukovarskih veterana Našice, predsjednik Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baranjske županije Damir Buljević, gradonačelnik Grada Našica Našica Krešimir Kašuba, predsjednik Gradskog vijeća Grada Našica Krešimir Žagar, direktorica Turističke zajednice Grada Našica Ines Resler, načelnik Općine Donja Motičina Željko Kovačević te predstavnici Udruge HVIDRA Našice i ostali okupljeni.

Nakon odavanja počasti, u Wine baru dvorca Pejačević na odlazak u Vukovar nazočne je podsjetio tajnik Udruge vukovarskih veterana Branimir Jokić:
33 godine su prošle kao da je bilo jučer. Neću govoriti koliko je tko mogao dati, ali naša grupa je dala najviše jer je 18 naših momaka ostalo na vječnom punktu u Vukovar. Nakon rata 17 naših suboraca je preminulo – neki od bolesti, a neki su počinili suicid. To je križ koji moramo nositi, na nama je da pričamo njihovu priču. Mi koji smo ostali promičemo istinu o Domovinskom ratu, pričamo o ulozi našičkih dragovoljaca u obrani Vukovara u osnovnim i srednjim školama, ali nažalost ne i u Našicama. Ostale županije žele čuti priču, no u Našicama i školama u susjednim mjestima, izuzev Đurđenovca, ne možemo ju ispričati. – rekao je Jokić i istaknuo važnost jedinstva svih braniteljskih udruga.

Predsjednik Udruge vukovarskih dragovoljaca Našice Davor Batrac Keks rekao je kako su ovakve obljetnice za Vukovarske dragovoljce uvijek jednako teške:
Na današnji dan prije 33 godine nas 67 dragovoljaca s područja bivše Općine Našice otišlo je u obranu Vukovara. Naših 18 prijatelja ostavilo je tamo život, a njih 17 je umrlo od posljedica torture u logorima i raznih bolesti. Ovih dana se prisjećamo toga, teško nam je, ali zbog mlađih generacija moramo se prisjećati na te dane. –

Pozdravljajući nazočne gradonačelnik Krešimir Kašuba rekao je kako su ovo jedni od najvažnijih datuma u povijesti grada Našica:
21. rujna obilježavamo Dan pobjede nad tzv. JNA u Gradu Našicama, 27. rujna obljetnicu odlaska dragovoljaca u obranu Vukovara, a zatim u listopadu i obljetnicu osnivanja 132. brigade. Od izuzetne je važnosti promicati istinu o Domovinskom ratu. Vrata gradskih institucija su vam otvorena za suradnju u tome jer smatram da svaki građanin Našica i okolice mora čuti istinu, pogotovo djeca i mladi. Stoga vas pozivam da ustrajete u tome, a mi smo dužni odati počast poginulima koji su dali najvrjednije što su imali – svoje živote, ali i vama koji ste dali svoje zdravlje kako bismo danas živjeli u slobodnim Našicama, Slavoniji i Republici Hrvatskoj. – rekao je gradonačelnik Kašuba.

Predsjednik Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baranjske županije Damir Buljević naglasio je kako branitelji i danas u miru moraju pokazati hrabrost i odlučnost i svake godine se okupljati na ovakvim obljetnicama te tražiti poštovanje za ono što su dali i napravili, a to je neovisna i slobodna Hrvatska na koju se čekalo sedam stoljeća.

Nazočne branitelje pozdravio je i predsjednik Gradskog vijeća Grada Našica Krešimir Žagar, a obraćajući se uime načelnika svih susjednih općina, načelnik Općine Donja Motičina Željko Kovačević najavio je obilježavanje odlaska u Vukovar u Donjoj Motičini 2. listopada.

Podsjetimo, na današnji dan 1991. godine, 67 dragovoljaca s područja tadašnje općine Našice, otišlo je u obranu Vukovara. Odazvali su se pozivu našičkog Kriznog štaba, koji je emitiran u programu Radija Našice. Dragovoljci iz Donje Motičine, Đurđenovca, Beljevine, Koške, Feričanaca, Našica, Velimirovca, Lađanske, Jelisavca, Našičke Breznice te sa susjednih područja okupili su se na našičkom sajmištu, odakle su prebačeni do Bogdanovaca, a kukuruznim putem došli su u Vukovar. Uz ostale položaje, raspoređeni su na Mitnicu te vukovarsko sajmište. U borbama je poginulo i nestalo 18 branitelja. Nakon pada Vukovara, mnogi su odvedeni u srpske koncentracijske logore. Od posljedica ratnog ranjavanja te mučenja u logorima, umrlo je 17 naših dragovoljaca.

Tomislava Justić

 

Čestitke slušatelja

Vjenčanja i godišnjice braka, rođendani i imendani prigodne su u kojima svojim najmilijima možete uputiti čestitku u emisiji „Čestitke slušatelja”.
„Čestitke slušatelja” u programu Radija Našice emitiramo četvrtkom i petkom u 17, a nedjeljom u 14 sati. Cijena čestitke je 15 kuna, mladencima darujemo snimku emitiranih čestitki.
Vidi više !

POSLJEDNJE OBJAVE

error: Sadržaj je zaštićen! Autorsko pravo radija Našice

Jezični savjetnik

prof. Marija Pepelko

Imate li jezičnih pitanja, možete ih postaviti putem našeg obrasca.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_03.mp3"]

03.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_10.mp3"]

10.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_17.mp3"]

17.02.2021.

[sc_embed_player fileurl="http://s3.iqstreaming.com/start/nasice/ondemand/emisije/2021/Jezicnisavjeti/jezicni_savjeti_2021_02_24.mp3"]

24.02.2021.

Logo-RN-white

Postavite upit