HomeOpćineFERIČANCIO vinogradarstvu i vinarstvu u 18. stoljeću

O vinogradarstvu i vinarstvu u 18. stoljeću

U sklopu programa ovogodišnjeg Festivala frankovke, u Čitaonici Feričanci danas je održano zanimljivo i edukativno predavanje na temu: “Vinogradarstvo i vinarstvo u komorskoj Slavoniji u prvoj polovici 18. stoljeća”. O ovoj povijesno značajnoj temi govorio je dr. sc. Milan Vrbanus, znanstveni savjetnik u Hrvatskom institutu za povijest.

Predavanje je rezultat njegovog istraživanja provedenog za potrebe znanstvenog skupa održanog 2017. godine u Slavonskom Brodu i Erdutu. Znanstveni skup održan je u organizaciji Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest.

Dr. sc. Vrbanus u svom se izlaganju osvrnuo na povijesne okolnosti razvoja vinogradarstva i vinarstva na području Slavonije, s posebnim naglaskom na Feričance. Kako je istaknuo, vinogradarska priča ovih prostora, kao i u drugim dijelovima Slavonije, započinje u 18. stoljeću. Tada se počinju formirati prve vinogradarske regije. Iako su Erdut i Feričanci   bili manja naselja, a vinogradske površine znatno skromnije, ova područja ipak imaju važno mjesto u vinskoj povijesti regije.

Sudionici su tijekom predavanja imali priliku čuti i niz zanimljivih podataka o slavonskim vlastelinstvima i njihovoj ulozi u razvoju vinogradarstva.

Predavanje je organizirao Ogranak Matice hrvatske Feričanci. Predsjednica Ogranka, Jasna Jurković, istaknula je kako su se ovim događanjem željeli aktivno uključiti u Festival frankovke, odabravši temu koja se sadržajno  uklapa u program festivala.

Tomislava Justić  

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Najčitanije

Recent Comments