Danas se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ovaj dan obilježava se u spomen na 22. rujna 1999. kada su na Općinskom sudu u Zagrebu, tijekom brakorazvodne parnice, ubijene tri žene, a djelatnica suda teško je ozlijeđena. Nasilje nad ženama predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava. O ovom problemu treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se njime bave treba poticati na međusobnu bolju suradnju i aktivnost. Hrvatska je 2013. godine potpisala Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Građani koji imaju saznanja o nasilju, nasilje trebaju prijaviti policiji i to u slučaju trenutne izloženosti nasilju žurnim pozivom na broj 192.
Samo u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentiran je porast broja kaznenih djela nasilja u obitelji za 8,8 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Riječ je o kaznenim djelima koja se najčešće čine nasilničkim ponašanjem u obitelji / između bliskih osoba (tjelesne ozljede, teške tjelesne ozljede, prijetnje i nasilje u obitelji) uključujući ubojstva bliskih osoba.
Isto tako, u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentiran je porast broja žrtava nasilja u obitelji za 14 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Nadalje, u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentirano je ukupno 28 ubojstava u kojima je devet ubijenih žena, a od kojih su tri žene ubili njihovi intimni partneri. U istom razdoblju 2023. godine evidentirano je ukupno 17 ubojstava u kojima je bilo pet ubijenih žena, od kojih su tri žene ubili njihovi intimni partneri.
S druge strane, u prvih osam mjeseci 2024. godine zabilježeno je smanjenje broja počinitelja i žrtava prekršaja nasilja u obitelji, i to počinitelja za 7,4 % te žrtava za 6% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Žrtve navedenih djela su u većini osobe ženskog spola.
U razdoblju od 2020. do 2023. Državni zavod za statistiku sudjelovao je u EUROSTAT-ovom istraživanju o rodno uvjetovanom nasilju u Hrvatskoj, s uzorkom od 23 tisuće ispitanika/ca. Prema podacima za Hrvatsku, 27 % žena izjavilo je da je doživjelo psihološko nasilje od sadašnjeg ili bivšeg partnera, a 8 % njih bilo je žrtva tjelesnog nasilja od partnera, uključujući prijetnje. Najviše nasilja doživjele su žene u dobi od 18 do 29 godina (37 %).
Seksualno nasilje od strane obiteljskog nasilnika doživjelo je 6% žena, dok je njih 15% doživjelo tjelesno ili seksualno nasilje ili prijetnje od obiteljskog nasilnika. Nadalje, 36 % ispitanica izjavilo je da je bilo izloženo seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu.
Osim policiji, nasilje možete prijaviti zdravstvenoj ustanovi, nadležnom centru za socijalnu skrb, državnom odvjetništvu, nevladinoj organizaciji ili pravobraniteljici za ravnopravnost spolova.
Izvor: MUP RH/foto: pixabay