HomeVijestiHrvatskaNa tiskovnoj Nacionalnog stožera o novom soju koronavirusa

Na tiskovnoj Nacionalnog stožera o novom soju koronavirusa

Danas je održana tiskovna konferencija Nacionalnog stožera.  Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu, na konferenciji je govorila o novom soju koronavirusa u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rekla je da se drugi val u Europi razlikuje po intenzitetu, broju oboljelih i umrlih, što se definitivno ne može objasniti samo različitim epidemiološkim mjerama, već postoji cijeli niz drugih čimbenika koje treba uzeti u obzir, a to su i virusni tipovi, podtipovi te eventualne mutacije koje se događaju u virusu.

Kako je navela, od početka listopada, kad se prati značajan rast broja oboljelih i umrlih u većini europskih zemalja zabilježeno da je nekoliko sojeva karakterizirano s dodatnim mutacijama koje su se počele klasterirati, odnosno prikupljati u određenim područjima, Walesu, zapadnom Londonu i još nekim mjestima. Analizom je utvrđeno da postoje određene mutacije, dosad se uspjelo vidjeti da je dio odgovoran za brže vezivanje virusa za receptor ACE-2, što je posljedično moglo dovesti do toga da se virus brže i učinkovitije širi.

Markotić je naglasila da analize još nisu definitivne pa stručnjaci traže da se sve izneseno uzme s rezervom. Navela je i kako se i kod nas i u drugim zemljama viđa da su bolesnici puno teži te da ih je puno više s razvojem upala pluća. Markotić je rekla kako se vjeruje da su se mutacije dogodile u osobi ili nekoliko osoba koje su imunosuprimirane, a to su osobe čiji se imunološki sustav ne može adekvatno boriti s virusom pa virus ima mogućnost dugotrajne replikacije.

– Za sada nema nekih značajnijih dokaza da ovaj virus ne bi mogao biti neutraliziran velikim dijelom s antitijelima koja su stvorena na druge tipove i subtipove, ali tu će trebati još dosta istraživanja. Zasad se čini da ne bi trebao utjecati na brojne reinfekcije, takva situacija nije zabilježena u ova dva mjeseca u Velikoj Britaniji, niti se očekuje da zasad značajnije ugrozi učinkovitost cijepljenja, rekla je Markotić.

Na novinarsko pitanje znači li to da nismo sigurni da će cjepiva biti dovoljno učinkovita Markotić je odgovorila da cijeli svijet zasad zna da ta cjepiva mogu vrlo učinkovito pokriti većinu trenutnih sojeva koji cirkuliraju. – Za sada nema indikacija, a znate i sami da su u Velikoj Britaniji prvi počeli cijepljenje, da to cjepivo ne bi bilo učinkovito, poručila je.

Na novinarsko pitanje postoji li mogućnost da je novi soj možda već u Hrvatskoj Markotić je istaknula snažan rast broja novooboljelih u Čakovcu i Varaždinu te rekla da se nitko tko se razumije u viruse ne može oteti dojmu da to ne može imati veze samo s nepoštivanjem, odnosno uvođenjem ili neuvođenjem mjera. Markotić je rekla da će usporediti uzorke briseva iz područja gdje je porast bio iznimno visok u odnosu na neka ostala područja u Hrvatskoj, kao i uzorke koje su imali iz prvog vala.

– Te analize ćemo pokušati ubrzano napraviti i razmijeniti informacije i s drugim laboratorijima, rekla je Markotić.

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je da u tjednu od 15. do 21. 12. imamo 27 posto manje novooboljelih nego u tjednu prije. Naša trenutna 14-dnevna stopa incidencije je 1102 te smo na 25. mjestu u EU, višu imaju Luksemburg i Litva, naveo je Capak. Što se tiče mortaliteta, od 27 zemalja EU-a na 18. smo mjestu sa stopom smrtnosti na milijun stanovnika od 750,8.

Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da su naša struka, zajedništvo i solidarnost uspješna formula, pogotovo u ovim vremenima kad su brojke počele padati, a novi izazovi su pred nama. Beroš je također rekao da je u Ministarstvu zdravstva u tijeku razgovor s veledrogerijama glede stanja duga u zdravstvu. S 18. 12. ukupan iznos za testiranje je 574.472.620 kuna, troškovi za liječenje su 268.998.933 kuna, a troškovi za bolovanje preko 83.000 kuna, naveo je Beroš. – Ukupno, samo Covid-kriza koštala je zdravstveni sustav 927.404.480 kuna, rekao je Beroš.

 

izvor: HRT, foto: arhiva

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Najčitanije

Recent Comments