Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić u Zagrebu je uručio 177 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte ulaganja u dječje vrtiće i dječja igrališta za 120 jedinica lokalne samouprave iz šest županija u ukupnoj vrijednosti većoj od 4,1 milijuna eura.
To je prva od četiri planirane dodjele ugovora. Ugovori su danas dodijeljeni jedinicama lokalne samouprave iz:
- Istarske,
- Karlovačke,
- Ličko-senjske,
- Primorsko-goranske,
- Sisačko-moslavačke i
- Zagrebačke županije.
Novčana sredstva su namijenjena izgradnji, rekonstrukciji, opremanju i uređenju dječjih vrtića i dječjih igrališta
Šipić je istaknuo da je to dio šireg programa kojim će Ministarstvo demografije i useljeništva diljem Hrvatske podijeliti ukupno 696 ugovora za 448 gradova i općina u vrijednosti većoj od 18 milijuna eura.
“Svaki euro uložen prema djeci je zalog za vašu i našu budućnost”, rekao je ministar. Dodao je da ulaganje u vrtiće i igrališta znači ulaganje u budućnost Hrvatske. Podsjetio je da je prošle godine dodijeljeno 686 ugovora u vrijednosti od gotovo 20 milijuna eura.
Šipić pozvao čelnike lokalnih samouprava na javnu raspravu o prijedlogu Zakona o demografskoj obnovi
Šipić je naglasio važnost suradnje s lokalnim vlastima u demografskoj obnovi. “Nema snažne Hrvatske bez snažnih lokalnih zajednica”, dodao je i najavio skori prijedlog Zakona o demografskoj obnovi za koji je pozvao čelnike lokalnih samouprava da aktivno sudjeluju u javnoj raspravi zakazanoj za 19. lipnja.
Najavio je i nove natječaje za edukativne, kulturne i sportske programe u vrijednosti većoj od pet milijuna eura te pilot projekt kupnje automobila sa sedam sjedišta za obitelji s više djece u suradnji sa Zakladom Hrvatska za djecu iz lutrijskih sredstava.
izvor: HINA

