Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić danas je, u sklopu obilaska poplavljenih područja, uz Orahovicu posjetio i Đurđenovac.
U zgradi Općine ministar i državni tajnici Tugomir Majdak i Ivan Matijević održali su radni sastanak s obnašateljem dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matom Lukićem i načelnikom Općine Đurđenovac Hrvojem Topalovićem koji su upoznali ministra s trenutnim stanjem na području općine s naglaskom na Đurđenovac koji je poplavljen u petak. Kako je rekao načelnik situacija se smiruje:
– Voda se iz svih dijelova Đurđenovca povukla, međutim sada predstoji onaj drugi dio, a to je sanacija štete. Već danas je podijeljen dio isušivača, a novi stižu sutra. Pred nama su teški dan, potrebno je izvršiti dezinfekciju i dezinsekciju kako bi se spriječila pojava zaraze, a nakon proglašenja prirodne nepogode krenut ćemo u procjenu štete kako bismo dobili pravu sliku stanja na području općine. Drago nam je što nas je danas posjetio ministar Vlajčić i što Vlada priprema paket mjera za poplavljeno područje.
“Više od 200 stambenih objekata je bilo u direktnom kontaktu s vodom, a voda je prodrla u više od 100 kuća i oko 30 poslovnih prostora.”
Ovakvu situaciju u Đurđenovcu ne pamte ni stariji stanovnici. Prije 10-tak godina bilo je poplava na području općine, konkretno na području Bokšić Luga. Uz inicijativu Zorana Đurokovića iz Hrvatskih voda Općina je pokrenula izgradnju akumulacije Švajcerija iznad đurđenovačkih ribnjaka koja je ovaj vikend prihvatila preko 400.000 kubika vode. Osim toga napravljeni su nasipi duž čitave površine općine na potoku Marijanac, a u Bokšić Lugu je pri kraju izgradnja nove akumulacije. Činimo sve što je maksimalno moguće kako bismo izbjegli ovakve situacije, no svjesni smo klimatskih promjena i ekstrema s vremenom. Ovo je bila nepredviđena situacija, no nadam se da ćemo uz pomoć Osječko-baranjske županije i Vlade RH sanirati štetu. – rekao je Hrvoje Topalović i dodao kako je zahvalan svim službama u Republici Hrvatskoj koje su u ovim teškim danima doista dale sve od sebe te kako je uvjeren da će to sigurno činiti i ubuduće u korist svih žitelja koji su nastradali u ovoj elementarnoj nepogodi.
Obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić zahvalio je ministru i državnim tajnicima na dolasku:
–Kada se nešto dogodi ovako iznenada, puno nam znači potpora i Vlade i ministarstava, ali i svih službi koje su bile uključene u aktivnosti tijekom petka i subote. Već nakon nekoliko sati podignute su sve žurne službe, a 48 sati nakon povlačenja vode slijedi procjena štete kako na objektima, tako i na poljoprivrednim površinama. Sutra će ovdje u Đurđenovcu biti održana sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije na kojoj će biti sve žurne službe koje će na terenu odraditi procjene, uključujući i Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije koji će odraditi ispitivanje kvalitete vode i svih prostora i stambenih zgrada u koje je voda ušla u velikoj mjeri. Tu je i Crveni križ koji je već danas počeo s podjelom isušivača kako bi se prostori što prije vratili u prvobitno stanje. – rekao je Lukić i za sutra najavio proglašavanje prirodne nepogode.
Ministar David Vlajčić rekao je kako je došao u posjet poplavljenom području te najavio paket mjera pomoći:
– Već u petak kada se ovo dogodilo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ravnateljstvo civilne zaštite i Hrvatske vode izišli su na teren, na poplavom pogođena područja Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije. Ja sam, kao ministar odmah kontaktirao svih pet slavonskih županija. Dogovoreno je da obiđemo područje danas kada se već može razgovarati o potencijalnim razmjerima štete. Općinska i gradska povjerenstva napravit će procjenu nastale štete i zajedno sa Županijama unositi ih u Registar nastalih šteta, a mi kao Vlada ćemo napraviti program pomoći. Temelj iz Registra bit će podloga za traženje sredstava pomoći za poljoprivrednike iz kriznih rezervi EU. – izjavio je Vlajčić i istaknuo kako, zahvaljujući pravovremenoj reakciji mještana i Stožera civilne zaštite nije bilo velikih šteta kada su u pitanju domaće životinje.
Sastanku je bio nazočan i poljoprivrednik Josip Bešlić iz Bešlić iz Bokšić Luga koji je rekao kako nije bilo veće štete na poljoprivrednim kulturama:
–Sreća u nesreći je što je ovo rano razdoblje u kojemu vegetacija još miruje, na pšenici ne bi trebalo biti veće štete, krumpir je posađen, ali ne znamo kako će proći. Suseljanin ima posijanu šećernu repu koja je vjerojatno stradala. Mi se s poplavama borimo dugi niz godina pa nam ovo nije novost. A sam Đurđenovac nikada nije bio ovako poplavljen. – rekao je Bešlić i dodao kako treba kvalitetnije čistiti vodotokove.
Tomislava Justić