Međunarodni je dan bijelog štapa, a obilježava se svakog 15. listopada od 1964. godine. Da bi štap doista bio pomagalo, slijepa osoba mora proći tečaj za samostalno kretanje, tijekom kojeg savladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojima će se samostalno kretati.
Jedan od ovogodišnjih ciljeva obilježavanja, uz podršku Hrvatskog saveza slijepih, praćen je porukom „Ako ne vidimo, nismo nevidljivi“! Usmjeren je senzibilizaciji javnosti i pristupačnosti okoline kao preduvjet ravnopravnog i sigurnog sudjelovanja osoba s oštećenjem vida u društvu.
Kako bi zajednički prenijeli jasnu poruku donositeljima odluka i javnosti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, Hrvatski savez slijepih i udruge predstavili su strateške prioritete, odnosno ciljeve:
Provedba Zakona o osobnoj asistenciji u čijem je kreiranju i uloženim velikim zalaganjem sudjelovao Hrvatski savez slijepih. Sam zakon stupio je na snagu 1.srpnja 2023. godine. Osobama s invaliditetom po prvi puta je omogućeno da usluga osobne asistencije bude sustavna, bude pravo, a ne više mogućnost. To je usluga videćeg pratitelja sukladno individualnim potrebama slijepih osoba. Tako im se omogućuje samostalnost, kvalitetniji i sadržajniji život, kao i uključivanje u život zajednice.
Prijedlog Nacrta Zakona o inkluzivnom dodatku. Donošenje ovog zakona, ključno je za izjednačavanje mogućnosti, socijalno uključivanje i dostojanstven život osoba s invaliditetom. Prijedlog ovog Zakona je idući strateški dio koji kreće u e-savjetovanje i ključan je u osiguravanju kvalitetnijeg i dostojanstvenijeg života naših članova. U primjeni bi trebao biti od 1. ožujka 2024. godine.
U našem gradu Udruga slijepih postoji 69 godina. Aktivnosti vezane uz članove kontinuirano su se provodile. Trenutno Udruga broji 40-tak članova, razne životne dobi i raznih potreba. Pruža im se podrška u svakodnevnim aktivnostima, pomoć oko socijalnih prava, ali i usluga videćeg pratitelja kojom im je omogućena maksimalna samostalnost i životna aktivnost. —
-Izuzetno je važno osigurati kontinuiranu, kvalitetnu, ujednačenu i učinkovitu uslugu uz nezaobilazan angažman same udruge zbog poznavanja potreba, mogućnosti i ograničenja slijepih osoba. Pokušava se iskoristiti sva samostalnost i mogućnost članova kako bi se aktivirale radionice koje bi još više učvrstile njihov položaj u društvu. Kao i osigurati psihološku podršku onima kojima je potrebno jer je oštećenje vida i sljepoća težak invaliditet, a posebno u kasnijoj životnoj dobi. Ovim putem predsjedništvo udruge čestita Međunarodni dan bijelog štapa, kako našim članovima, tako i osobama s oštećenjem vida diljem Lijepe naše – rekla je predsjednica Udruge slijepih Našice Tatjana Bela.
Podsjećamo, Udruga je Međunarodni dan bijelog štapa obilježila u petak u središtu grada.
tekst: N.Pavlus/Udruga slijepih Našice, foto: RN