Nakon današnjeg potpisivanja sporazuma za projekt „Budi u prirodi“, održano je svečano otvorenje 13. Međunarodnog simpozija „Kopački rit jučer, danas, sutra 2024.“, čiji program obuhvaća 79 priopćenja znanstvenika i stručnjaka s ovog područja, pa dakako i studenata i mladih istraživača.
Simpozij su organizirali Javna ustanova „Park prirode Kopački rit“, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Ekonomski fakultet u Osijeku, Pravni fakultet Osijek i Zelena pravna klinika, Kineziološki fakultet Osijek, Odjel za biologiju, Alumni Odjela za biologiju i Odjel za kemiju – sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Javna ustanova Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije, Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“.
Posebnost ovogodišnjeg simpozija je povezanost s UNESCO-ovim petodržavnim Prekograničnim rezervatom biosfere Mura-Drava-Dunav (Austrija, Hrvatska, Mađarska, Srbija, Slovenija), proglašenim 15. rujna 2021. godine. Istodobno uz simpozij održavaju se 4. sastanak Nadzornog odbora Rezervata biosfere i 3. sastanak projektnog konzorcija 17 partnera uključenih u LIFE projekt Očuvanje i restauracija šumskih staništa poplavnih nizina uz rijeke Muru, Dravu i Dunav koji je započeo 1. listopada 2023. godine.
Uspješan rad svim sudionicima poželio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, a pozdravili su ih i predsjednik Gradskoga vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, kao i Željko Vuković, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije.
– Prvi put sam ovdje u svojstvu državnog tajnika Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, a do sada sam u ovoj županiji boravio kao inspektor zaštite prirode. Drago mi je pozdraviti ovaj simpozij, ali i sastanak upravljačkog odbora pentalateralnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Republika Hrvatska ove godine preuzima cirkularno predsjedanje, a želimo, što podržava i Ministarstvo, trajno preuzeti predsjedanje, odnosno da upravo u Kopačkom ritu bude sjedište upravljačkog odbora, za što imamo sve kapacitete, volju i želju. I u tom smislu Javna ustanova Park prirode Kopački rit i ravnatelj imaju potporu Ministarstva. Važnost područja kao što je Kopački rit je izuzetno velika, što smo vidjeli i proteklih dana kada je visoki vodni val prijetio ovom području, a ovakve retencije su korisne ne samo za životinjski svijet već i za domicilno stanovništvo – kazao je državni tajnik Željko Vuković.
– Gotovo kao i prošle godine, na Simpozij je pristiglo osamdesetak radova, a u proteklih 13 susreta bilo je više od 600 radova. Usporedno sa simpozijem održava se i Nadzorni odbor rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u komu sudjeluje pet europskih država. Hrvatska je preuzela predsjedanje, a najvjerojatnije će taj „rotirajući ured“ biti upravo u Kopačkom ritu, što nas jako veseli i čast nam je, a nastojat ćemo da ta priča u budućnosti bude kontinuitet te da možda ured i ostane ovdje. Kroz simpozij nastojimo promovirati sve teme koje su važne za zaštitu prirode, prije svega na koji način u budućnosti čuvati ovaj prostor, kako ga održivo koristiti jer znamo da je u parku prirode dozvoljeno gospodarenje, a govorimo o gospodarstvu u šumarskom dijelu, ribnjačarstvu i turističkom dijelu. Želimo da sa svim tim gospodarskim djelatnostima u budućnosti ostavimo čim manji pečat na ovaj prostor. Kroz ovakva događanja važna je i dobra komunikacija i suradnja s lokalnom zajednicom, kako bi oni osjetili i da kroz zaštitu prirode mogu poboljšati kvalitetu svog života – poručio je Ivo Bašić, ravnatelj Park prirode Kopački rit.
izvor: OBŽ