Na području Policijske uprave osječko-baranjske jučer su prijavljene dvije prijevare.
Na području Belog Manastira i Đakova
Pedesetogodišnjak je u Policijskoj postaji Beli Manastir prijavio da ga je nepoznati počinitelj u prosincu prošle godine lažnim prikazivanjem činjenica da trguje dionicama doveo u zabludu i oštetio da za više od 3.500 eura.
Policijski službenici Policijske postaje Đakovo zaprimili su kaznenu prijavu od 69-godišnjakinje da ju je nepoznati počinitelj tijekom prosinca prošle godine prevario za više od 3.800 eura. Lažnim prikazivanjem činjenica da će joj vratiti novac koji je izgubila u trgovanju kriptovalutom naveo je da mu preda sve svoje bankovne podatke.
Policija traga za počiniteljima.
Savjeti građanima
Kako biste se zaštitili od računalnih prijevara ili prijevara policija preporučuje da prvenstveno ne odgovarate na sumnjive poruke (ni na SMS ni na e-mail) ili pozive s nepoznatih brojeva telefona.
Ako zaprimite SMS, e-mail ili bilo koju drugu poruku, ili telefonski poziv nepoznate osobe, koja od vas traži osobne podatke, lozinke ili financijske informacije, ignorirajte i nikako joj nemojte udovoljiti.
Ujedno nemojte otvarati sumnjive poveznice, takozvane linkove. Zlonamjerne poveznice (linkovi) mogu vas preusmjeriti na lažne stranice koje izgledaju poput službenih, ali su dizajnirane kako bi ukrale vaše podatke, zaporke ili financijske informacije.
Informirajte se na internet stranici webheroj.hr
Preporuča vam se posjet internet stranici webheroj.hr, koja je dio projekta Ministarstva unutarnjih poslova. Tu možete pronaći detaljne informacije o vrstama prijevara, kako ih prepoznati te konkretne savjete kako se zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost.
izvor: PU osječko-baranjska

