U Osijeku je održana 13. sjednica Skupštine Osječko baranjske županije. Klub vijećnika SDP-a zatražio je skidanje 10. točke dnevnog reda “Prijedlog odluke o pripajanju ljekarni Beli Manastir i Đakovo Ljekarni Osijek”, zbog, kako su naveli, nedovoljno dobro pripremljenih materijala i neobavještavanja Radničkog vijeća o konkretnoj odluci. Nakon pojašnjenja Župana Vladimir Šišljagića kako je materijal studiozno pripremljen, prijedlog je dan na glasovanje i nije prošao, nakon čega su vijećnici SDP-a napustili sjednicu. Predsjednik županijskog odbora stranke Hrvatskih laburista Vladimir Cindrić izvijestio je nazočne kako su on, Nikola Lelas i Antun Kapraljević napustili redove stranke Hrvatskih laburista i dalje će djelovati kao klub Nezavisnih vijećnika.
Vijećnici su prihvatili izviješće o radu Župana u drugom polugodištu prošle godine, a jednoglasno je prihvaćeno i izviješće o stanju sigurnosti u 2014. godini koje je ocijenjeno povoljnim. Također su prihvaćena izvješća o provedbi Programa učinkovitog korištenja energije u neposrednoj potrošnji za razdoblje 2013. – 2015. , kao i Izvješće o provođenju Programa poticanja poduzetništva Osječko-baranjske županije za 2014. godinu.
Vijećnici su prihvatili i Informaciju o provedbi Nacionalne strategije za uključivanje Roma za razdoblje 2013. – 2020. na području Osječko-baranjske županije i Akcijski plan za Rome za 2015. godinu, koji je u raspravi komentirao vijećnik Zvonko Ibriks (HDSSB), naglasivši kako bi se u provedbu takvih planova uz jedinice lokalne samouprave i državu, trebale uključiti i Županije. Ibriks je također istaknuo da bi se kroz jedinice lokalne samouprave naročito mladim Romima koji završavaju osnovnu i srednju školu, trebala pružiti mogućnost zapošljavanja u određenom postotku kako bi se i oni socijalizirali i bolje uklopili u okruženjima u kojima obitavaju.
tekst: Danko Justić
foto:

