HomeAktualnoKomemoracijom na Crnom potoku odana počast žrtvama

Komemoracijom na Crnom potoku odana počast žrtvama

Na Spomen-području Crni potok danas je održana komemoracija u spomen žrtvama komunističkog zločina. Program Dana sjećanja započeo je hodočašćem do Spomen-područja.

Za sve stradale, vijence su položili i svijeće zapalili predstavnici Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Hrvatskog sabora Ivan Penava i izaslanica ministra hrvatskih branitelja i ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ana Filko. Zatim zamjenik gradonačelnika Grada Našica Krešimir Žagar i gradski vijećnik dr. Denis Klapan. Kao i zamjenik županice Osječko-baranjske županije Josip Miletić te članovi Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Molitvu je izmolio gvardijan fra Tomislav Faletar.

Podsjetnik na žrtve i važnost čuvanja povijesti 

crni potokRavnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak podsjetila je na zločin koji se dogodio na Crnom potoku.

– Odlukom Grada Našica i Župe sv. Antuna Padovanskog 2007. godine je određeno da se treća subota u mjesecu lipnju obilježava kao Dan sjećanja na žrtve komunizma u našem zavičaju. Ovo nas mjesto tako već gotovo 20 godina okuplja. Kako bismo ujedinjeni u mislima i molitvi učinili Crni potok mjestom trajnoga spomena naše zavičajne baštine. Također, i kao podsjetnik svima nama ovdje okupljenima, da se nigdje i nikada više ne ponove ovakvi zločini protiv čovječnosti. – istaknula je.

Zahvala svima koji su se došli odati počast žrtvama

Zamjenik gradonačelnika Grada Našica Krešimir Žagar zahvalio je svima koji su se došli pokloniti žrtvama.

81 godina je prošla od teške crnopotočke tragedije. Ponovno smo ovdje. Dan sjećanja na žrtve Crnog Potoka. Žrtve krvnika koji su prolili hrvatsku krv, hrvatskih mučenika na ovom mjestu. Zahvaljujem svima koji su nam se danas pridružili. S nama je bio i potpredsjednik Hrvatskog sabora, Ivan Penava. S nama je Ana Filko, izaslanica ministra hrvatskih branitelja. Naravno, hvala i našem dožupanu kao drugom domaćinu uz naš grad. Vijećnicima, ali i svim udrugama, strankama koje su ovdje danas prisutne. Pogotovo hvala hodočasnicima koji su prešli put po vrlo neugodnom vremenu. Na taj su način, barem simbolično, zajedno s našim župnikom, izmolili križni put i ukazali na žrtvu naših mučenika Crnoga potoka. – rekao je.

crni potokPotpredsjednik Hrvatskog sabora Ivan Penava rekao je kako postoji velik broj ovakvih zločina koji su počinjeni u prošlosti.

Toliko godina nakon tih strašnih događaja. Te godine koje su slijedile su bile godine represije kada se pomno skrivalo svaki trag ovakvih zločina kojih je nažalost u Hrvatskoj bilo jako puno. Kao i u Sloveniji i okolnim zemljama. Što ćemo tek kroz buduće vrijeme, a nadam se što prije, doznati i konačno ili barem približnu brojku, koliko je Hrvata stradalo.

Veliko hvala zapravo ovdje Ivanu i članovima udruge koji skrbe o ovom događaju. Jednako tako imamo veliko razumijevanje, podršku lokalne zajednice grada Našica, Osječko- baranjske županije. Zahvaljujući njihovoj osjetljivosti na tu tematiku imamo ipak, kao na malom broju slučajeva, uređeno mjesto, kapelicu, grobnicu, ali još uvijek i neistraženu samu lokaciju.

Najavljena daljnja istraživanja zločina

– Bilo je zadovoljstvo čuti i gospođu Anu Filko, ravnateljicu Uprave za zatočene i nestale, da će, nadamo se, kroz ovu godinu uslijediti radovi na Crnom potoku. Za koje znamo da je, ako ne najmasovnija, ali sigurno jedna od masovnijih stratiša na području Slavonije i Baranje. Tako da vratimo na neki način mir u obitelji ljudi koji su stradali ovdje. Da na dostojanstven i ljudski način ukopamo posmrtne ostatke ljudi koji su nažalost ovdje ubijeni mimo svakog suda na najgrozomornije načine. Na neki način da se kao društvo i država jasno odredimo prema zločinima komunističke partije, ali i svih drugih totalitarnih režima. Jednostavno, kroz uspomenu na ove ljude ispričamo njihovu tužnu priču. Kao nekakav zavjet za izgradnju jednog demokratskog slobodnog društva. Gdje ćemo biti, nadam se, svjetlosnim godinama daleko od ovakvih praksi ratnih zločina. Gdje ćemo moći slobodno pričati. Kao i uvažavati različitost mišljenja, ali ipak štovati temeljne vrijednosti slobodne i demokratske Hrvatske. – istaknuo je Penava.

Na važnost obilježavanja ovog zločina i otkrivanje istine podsjetili su i izaslanica ministra hrvatskih branitelja i ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ana Filko te zamjenik županice Osječko-baranjske županije Josip Miletić.

Učiti mlade generacije o povijesti

Danas smo se okupili na Crnom potoku. 81 godina je protekla od crnopotočke tragedije. Trenutka kad je Crni potok ustvari bio krvavi potok. Kad je više od 1500 ljudi mučki ubijeno, koji su bili nenaoružani nakon završetka rata. To je nešto što ne smije se više nikada ponoviti.
Zato moramo na ovo mjesto iz godine u godinu i dolaziti i prenositi mladim generacijama kako se njihova žrtva, ali isto tako i žrtva svih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu ne bi nikada zaboravila. Temelji naše domovine su upravo Domovinski rat i brojni ljudi koji su svoje živote dali. Uvjeren sam da je svakom od nas u srcu naša Hrvatska, naša domovina i da ćemo ju graditi iz dana u dan i prenositi mladim generacijama ono što se dogodilo kako povijest ne bi zaboravili i kako bi u budućnosti znali razvijati Hrvatsku i da bude bolja kvaliteta života, a naravno uz sve to da nikada ne zaboravimo ono što se dogodilo. Hvala svima još jedanput koji su došli na ovo mjesto i koji su svojim prisutstvom iskazali pijetet. – rekao je zamjenik županice Josip Miletić.

Sveta misa za stradale služena je Crkvi sv. Katarine u Zoljanu, a predvodio ju je gvardijan fra Tomislav Faletar.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Najčitanije

Recent Comments