Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osviještenosti o gubicima i otpadu od hrane danas je otvorena izložba učeničkih radova „Hrana nije otpad, i ja mogu utjecati“.
Izložbu je otvorio državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak.
Održava se u svrhu podizanja svijesti i veće informiranosti potrošača o važnosti sprječavanja stvaranja velikih količina otpada, posebno u kućanstvima. Ovo je jedna od aktivnosti kojima se nastoji osvijestiti javnost o ovom velikom problemu i potaknuti na promjenu obrazaca ponašanja kada je hrana u pitanju.
U okviru obilježavanja Međunarodnog dana osviještenosti o gubicima i otpadu od hrane, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je i ove godine organiziralo podjelu edukativnih slikovnica. Slikovnicu “Kako su Dora i Mario spasili hranu” dobit će učenici prvih razreda svih osnovnih škola RH.
Cijeli projekt je dio redovne edukativne kampanje na temu sprječavanja bacanja hrane i doniranja hrane. Provodi ga Ministarstvo uz naglasak o važnosti educiranja najmlađih od najranije dobi.
–Zadovoljstvo mi je sudjelovati na otvaranju još jedne izložbe. Njome petu godinu zaredom obilježavamo Međunarodni dan osviještenosti o gubicima i otpadu od hrane. U protekle dvije godine je na godišnjoj razini donirano oko 1.800 tona hrane, što je porast od 20% u odnosu na prethodne godine. Na svakome od nas je dio odgovornosti da spriječimo i smanjimo nepotrebno bacanje hrane. Samo zajedničkim djelovanjem i razmjenom znanja i iskustava možemo napraviti značajne iskorake. Stoga se zahvaljujem školama koje su ovogodišnji izlagači na manifestaciji i želim im čestitati na izvrsnim i poučnim materijalima koje su pripremili. Pomoću njih se svi mi možemo educirati i dobiti poučne informacije i savjete. – rekao je državni tajnik Majdak.
Posljednji službeni podaci govore da se u RH godišnje baci preko 286.000 tona hrane. Od toga veliki dio nastaje u kućanstvima. Stoga je potrebno uložiti dodatne napore, i to upravo na smanjenju otpada u kućanstvima.
U 2023. godini sklopljen je i dobrovoljni sporazum „Zajedno protiv otpada od hrane“. Potpisali su ga Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i 39 potpisnika. To su predstavnici proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, JL(R)S-a, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja i tvrtki.
Prvo godišnje izvješće o provedbi projekta je objavljeno ove godine. Iz njega je vidljivo da su potpisnici koju posluju s hranom smanjili otpada od hrane za 9% od početka provedbe Sporazuma.
Za smanjenje otpada od hrane u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost RH je isplaćeno 1,84 milijuna eura bespovratnih sredstava. Sredstva su namjenjena za infrastrukturno opremanje posrednika u lancu doniranja hrane i banki hrane. U provedbi su nova 53 ugovora u ukupnoj u vrijednosti 1,36 milijuna eura.
Sve dosadašnje aktivnosti su dio Plana sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2023. do 2028. godine. Cilj je smanjenje otpada od hrane za 30 % do 2028. godine.
Izvor:MPŠR /foto:ilustracija



